flag Судова влада України

Проведено узагальнення про реалізацію проекту, щодо надсилання судами SMS-повідомлень учасникам судового процесу (кримінального провадження) Перевальським районним судом Луганської області у період з 01 жовтня 2013 року по 31 січня 2014 року.

18 лютого 2014, 10:59

                                          Аналіз

про  реалізацію проекту, щодо надсилання судами  SMS-повідомлень

учасникам судового процесу (кримінального провадження)

Перевальським районним судом Луганської області  у  період

з 01 жовтня   2013 року по 31 січня 2014 року.

 

 

            На виконання наказу Державної судової адміністрації України № 119 від 20 вересня 2013 року «Про реалізацію проекту щодо надсилання судами SMS-повідомлень учасникам судового процесу (кримінального провадження) у місцевих та апеляційних загальних судах»  з 01 жовтня 2013 року у Перевальському районному суді запроваджено порядок надсилання учасникам судового процесу та кримінального провадження текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень.

         На території Перевальського району  проживає приблизно 85 тисяч громадян, з них міське населення складає 1/3 частину, а 2/3 частини – це селищне та сільське населення.

         З метою активного використання даного порядку Перевальський районний суд здійснив інформування громадян про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення шляхом оголошень, які розміщувалися на офіційному  веб - сайті Перевальського районного суду та у газеті «Народная трибуна», що сприяло збільшенню надходження заявок. Також судом здійснено інформування органів внутрішніх справ про запровадження данного порядку.

         В провадження Перевальського районного суду в період з 01 жовтня по 31 грудня 2013 року надійшло 1590 справ. За вказаний період під час здійснення судочинства судом надіслано 172 електронні судові повістки, які складаються із   SMS- повідомлень в кількості 792.

         В період з 01 січня по 31 січня 2014 року в провадження суду надійшло 620 справ, надіслано 59 електронних судових повісток, які складаються із 254 SMS-повідомлень.

         По справам загальна  кількість надісланих судових повісток у вигляді SMS-повідомлень розподіляється таким чином:

 - по цивільним справам – 146, що становить 63,2% від загальної кількості;

- по кримінальним провадженням (кримінальним справам) – 78, що становить 33,8% від загальної кількості;

- по адміністративним справам – 7, що становить 3,03% від загальної кількості.

З проведеного аналізу вбачається, що найбільша кількість заявок на отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SMS-повідомлення подана по цивільним справам. Дані справи за категоріями розподіляються наступним чином:

-    спори, які виникають із сімейних правовідносин - 46;

-   спори про спадкове майно - 15;

-   спори, які виникають із житлових правовідносин – 6;

-   спори про відшкодування шкоди – 6;

- спори, які виникають із договору позики, кредиту, банківського вкладу – 4;

-  спори, які виникають із трудових правовідносин – 4;

-  спори, які виникають із договорів про надання послуг - 4;

-  заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення – 3;

- спори, які виникають із застосуванням Закону України « Про захист прав споживачів» - 2;

- спори, які виникають із договорів купівлі продажу – 1.

По кримінальним провадженням (кримінальним справам) з 78 SMS -повідомлень кількість поданих заявок розподіляються між заявниками наступним чином:

-         захисники та законні представники - 9;

-         обвинувачені – 10;

-         представники потерпілих- 4;

-          потерпілі – 2.

 Статистичні показники та вжиті заходи, свідчать про те, що таке нововедення як електронний суд вживається в практику, викликає інтерес у громадян, які звертаються до суду.

Крім того, ця інновація позитивно впливає на оперативність розгляду справ.

Але поряд з позитивними напрямками є і випадки, коли громадянам важко порушити встановлені стереотипи про отримання судової повістки тільки в письмовому вигляді.

Із практики вбачається, що здебільшого це відноситься до людей похилого віку, які до суду звертаються з заявами  цивільного судочинства про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Необізнаність громадян виявляється в тому, що вони не вміють в повній мірі користуватись мобільним зв*язком.

Як свідчить аналіз, найбільша кількість заявок надходить від громадян у віці від 25 до 40 років. Це обумовлено тим, що громадяни цього віку  володіють сучасними засобами зв’язку (мобільними телефонами)  та мають змогу  отримати й прочитати SMS-повідомлення.

 З метою активного використання інноваційних технічних можливостей для підвищення оперативності здійснення правосуддя та своєчасного інформування учасників судового процесу за допомогою  судової повістки у вигляді SMS-повідомлення

                                  пропонується:

1. Вжити заходів щодо інформування учасників судового процесу від яких надійшли заяви, позовні заяви поштовою кореспонденцією про можливість отримання текстів судових повісток у вигляді SMS-повідомлень шляхом прилучення до судової повістки зазначеної заявки та зразок її заповнення. В такому випадку учасники судового процесу отримають можливість прийти у судове засідання вже з готовою заявкою для отримання судових повісток у вигляді SMS-повідомлень у подальшому.

2. Надіслати нагадування до органів прокуратури та органів внутрішніх справ, відділу дорожньої автоінспекції Перевальського РВ ГУМВС, Алчевської об*єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, територіальної інспекції з питань праці у Перевальському районі про необхідність  при оформленні матеріалів кримінального провадження, матеріалів про адміністративні правопорушення, які у подальшому будуть надіслані на адресу суду надавати учасникам кримінального провадження, правопорушникам заявки на отримання судових повісток у вигляді SMS-повідомлень та які долучати до матеріалів кримінального провадження.

 3. Додатково, через місцеву газету «Народная трибуна» та веб - сайт Перевальського районного суду  довести до відома громадян про  можливість отримання судових повісток у вигляді SMS-повідомлень.

4. Обговорити даний аналіз на оперативній нараді суддів та працівників апарату суду.

 

 

 Керівник апарату

Перевальського районного суду                                        О.Ф. Петренко