Одним із різновидів справ, що виникають з сімейних правовідносин, є справи про позбавлення батьківських прав.
Відповідно до ст. 9 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Згідно ст. 51 Конституції України батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.
Позбавлення батьківських прав – це позбавлення власне прав та обов’язків щодо дитини. Якщо позбавити батьківських прав щодо дитини можливо, то позбавлення батьківства неможливо в жодному разі. Батьківство – це генетика людини, мати та батько за жодних обставин не можуть бути його позбавлені. Батьківство це походження дитини саме від цієї особи, від власних батьків.
Батьки, які не виконують своїх обов’язків стосовно дітей, можуть бути позбавлені батьківських прав. Такий захід застосовується лише тоді, коли всі інші дії не дають позитивного результату. Позбавлення батьківських прав допускається лише щодо дітей, які не досягли 18-ти років.
Справи про позбавлення батьківських прав розглядаються виключно в судовому порядку.
Кількість розглянутих справ про позбавлення батьківських прав Перевальським районним судом Луганської області у 2013 році становить 13 справ, що складає 2,67% від справ, що виникають з сімейних правовідносин.
Позбавлення батьківських прав відбувається лише на підставах, визначених законом.
Статтею 164 Сімейного кодексу України, передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Як свідчить судова практика найпоширенішою підставою для звернення з позовом про позбавлення батьківських прав є ухилення батьків від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини – в 5 випадках, з підстав зловживання спиртних напоїв – в 1 випадку, непоодинокі випадки зазначення у позовах декілька підстав позбавлення батьківських прав, а саме одночасно з підстав ухилення батьків від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини та у зв’язку із зловживанням спиртних напоїв.
Підсумовуючи викладене, можна зробити висновок про те, що суддями Перевальського районного суду Луганської області при розгляді справ про позбавлення батьківських прав дотримуються усі вимоги Сімейного кодексу України, які регулюють питання позбавлення батьків батьківських прав щодо їхніх неповнолітніх дітей.
Суддя Перевальського районного суду О.С. Стеценко