flag Судова влада України

ВРЮ змінила підхід до відбору кандидатів і довела, що не варто вважати співбесіду формальністю

10 вересня 2013, 09:02

 Після сезону відпусток ВРЮ відновила повноцінну роботу 3 вересня, розглянувши питання щодо 28 кандидатів на адміністративні посади та стосовно 39 на призначення суддями. Попереднє засідання органу відбулося ще 4 липня.

Однак упродовж майже 2 місяців члени Ради не лише відпочивали, а й готували матеріали для роботи. Так, регулярно проводилися засідання секцій ВРЮ, які потребують меншої кількості учасників для кворуму. Тому попередні рішення з приводу кандидатів уже ухвалювались. Тепер настав час остаточних вердиктів.

Як відзначив голова ВРЮ Олександр Лавринович, у вересні планується провести 4 засідання Ради, на які мають бути запрошені ті претенденти у судді, які влітку вже побували на секціях. І лише в жовтні колегіальний орган повернеться у звичне робоче русло — 2 засідання на місяць.

Кандидати в судді здобули позитивні висновки ВРЮ без жодних труднощів, практично не було запитань та сумнівів. Щоправда, на засідання не запросили двох претендентів, інформація щодо яких, повідомив О.Лавринович, потребує додаткової перевірки через нещодавно виявлені обставини та звернення Ради суддів загальних судів. В цілому затвердження суддів на посади керівників можна вважати формальністю, ВРЮ традиційно довіряє органам самоврядування та підтримує їхню позицію.

Перші втрати

До недавнього часу формальністю могла здаватись і співбесіда з кандидатами в судді. Так, наприклад, на засідання 11 червня до ВРЮ було запрошено відразу 70 претендентів на мантії. Всі вони раніше пройшли випробування секцією ВРЮ, яка надала кандидатури більшості з них. Лише до 4 із цих кандидатів були певні претензії. Тому в Раді вирішили поспілкуватися з ними окремо.

Члени колегіального органу цікавились у претендентів, з якими питаннями вони не впорались під час минулої зустрічі, та просили знову відповісти на них. Звичайно, цього разу кандидати були краще підготовлені. При цьому колегіальний орган не намагався завалити майбутніх суддів додатковими запитаннями. Як наслідок, позитивні вердикти отримали всі кандидати, котрі прибули того дня до Києва.

Однак уже наступні засідання секції ВРЮ продемонстрували, що солодке життя для майбутніх суддів завершилося. На кожному наступному літньому засіданні питання ставали все складнішими: якщо спершу достатньо було дати визначення поняття «слідчий суддя», то згодом кандидатам доводилося подумати над вирішенням практичних питань. Та й тривалість співбесіди щоразу збільшувалася. При цьому відповіді, які кандидати давали на засіданні секції, мали значно більше значення, ніж здавалося тоді.

Під час засідання Ради 3 вересня кандидатів у судді запрошували до зали одного за одним і, якщо вердикт секції був позитивним, відразу ж відпускали очікувати на оголошення остаточного рішення. Та несподівано так само швидко в Раді вирішили завершити спілкування з кандидатами, чиї відповіді не вдовольнили секцію. Претендентам лише повідомляли, що попереднє рішення негативне. Причини цього, вони, напевне, знали самі.

Здавалося, що виправити ситуацію зможе хоча б Юлія Валовін, яка бажала працювати в Устинівському райсуді Кіровоградської області. Член ВРЮ Сергій Ківалов поцікавився в неї, про що її запитували на секції. Претендентка згадала запитання та дала правильну відповідь. Швидше за все, вона очікувала на повторення співбесіди, а тому підготувалася й говорила цілком упевнено. Проте, як виявилося, шанс був ілюзорним: на остаточне рішення її відповідь ніяк не вплинула.

Таким чином ВРЮ відмовилася вносити Президенту подання про призначення суддями 4 кандидатів — усіх, чиї відповіді не сподобались учасникам секції.

«Ці 4 кандидати під час співбесіди на секції показали недостатній рівень знань. Вони, звичайно, пройшли конкурс, склали іспити, які проводить Вища кваліфкомісія суддів, але ці кандидати явно не готові сьогодні стати суддями», — роз’яснив позицію органу С.Ківалов. За словами голови Комітету ВР з питань правосуддя, комусь може здатися, що процедура призначення суддів дуже важка й довга, однак як суспільство, так і самі законники зацікавлені в тому, щоб до суду приходили люди з належним рівнем знань і високими моральними якостями.

У свою чергу О.Лавринович відзначив, що в майбутньому ці претенденти все ж таки зможуть здобути мантію. «Ті, хто недопрацював цього разу, матимуть інший шанс довести ВККС і ВРЮ своє прагнення здобути посаду судді», — наголосив очільник колегіального органу.

Тим часом кандидатам у судді слід активніше готуватися до наступного засідання ВРЮ — вересневі засідання лише розпочалися. Хоча зараз важко сказати, чи дозволять члени Ради претендентам виправити свої «літні» помилки.

© Закон і Бізнес