flag Судова влада України

До парламенту внесено Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оціночної діяльності

19 вересня 2013, 10:04

 Проект Закону розроблено з метою скасування плати за оцінку земельних ділянок при оформленні спадщини. Оскільки, для здійснення такої оцінки спадкоємцю потрібно сплачувати величезні суми коштів. Особливо гостро стоїть це питання у сільській місцевості. Люди бажають отримати майно у спадок, але не мають фінансової можливості на здійснення всіх процедурних питань.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного  податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок  згідно  із законом

Слід зауважити, що практика проведення оціночної діяльності засвідчила свою неефективність і як наслідок з ринку надання послуг з оцінки майна були штучно усунуті раніше сертифіковані оцінювачі, що, в свою чергу, спричинило подорожчання надання послуг з оцінки відповідного майна.

Процедура оцінки наступна. Відповідно до статті 34 Закону України «Про нотаріат», нотаріуси видають свідоцтва про право на спадщину (пункт третій частини першої).

За вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 року № 7-93 (частина перша статті 19 Закону України «Про нотаріат»). Крім того, відповідно до Податкового кодексу України, спадкоємці, які отримали спадщину, відповідальні за сплату до бюджету податку з доходу, отриманого в результаті прийняття ними у спадщину, майна, майнових чи немайнових прав (стаття 174). Так, об'єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (діти, подружжя та батьки) (абзац а) підпункту 174.2.1. пункту 174.2. статті 174 ПК України), але спадкоємці, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення  повинні сплатити ставку податку з доходу у розмирі 5% вартості будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями (пункт 167.2. статті 167 та підпункт 174.2.2. пункту 174.2. статті 174 ПК України).  При цьому, слід зазначити, що нотаріус щокварталу подає до органу державної податкової служби за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину для податкового розрахунку (пункт 174.4. статті 174 ПК України).

Таким чином, для оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину земельної ділянки необхідна оціночна вартість успадкованої цієї земельної ділянки, яку і пропонується скасувати проектом Закону.