Новий КПК чітко говорить про те, коли нові правила повинні набрати чинності. Згідно з абз.5 п.1 «Прикінцевих положень» кодексу ч.2 ст.45 (а саме в ній мовиться про те, що здійснювати захист у кримінальному процесі зможуть тільки зареєстровані в ЄРАУ адвокати) набирає чинності через рік після створення цього реєстру. А про створення реєстру РАУ повідомила на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів 16 січня. Отже, ч.2 ст.45 КПК вже набрала чинності, і час «X» для захисників настав. Тож у тих, хто проігнорував вимогу закону, можуть виникнути проблеми. З листом на цю тему до голови Ради суддів загальних судів І.Отрош звернулася керівник НААУ Лідія Ізовітова.
І.Отрош відреагувала листом до голів апеляційних і місцевих судів, у якому нагадала про відповідну вимогу КПК. Тепер навіть ті судді, які не дуже уважно читали кодекс або не надавали значення вищезгаданій нормі, повинні будуть поставитися до неї уважніше. Втім, окрім суддів, про те, що адвокат,
не зареєстрований в ЄРАУ, тепер «поза законом», напевно знають і процесуальні опоненти захисників — прокурори.
Тим часом, судячи з останнього засідання РАУ, яке відбулося в кінці минулого року, ситуація з унесенням інформації до ЄРАУ є поки що досить проблематичною. Швидше за все, частину інформації місцеві ради адвокатів просто не встигли опрацювати, а можливо, деякі адвокати, які захопилися своєю діяльністю, просто забули про те, що потрібно подати дані про себе в РА регіонів. До речі, наприкінці 2013 року в соціальних мережах почала поширюватися інформація про збій у роботі ЄРАУ — мовляв, деякі адвокати, котрі своєчасно підтвердили відомості про себе й сплатили членські внески, так і не змогли знайти дані про себе в реєстрі. Пізніше ця інформація була спростована Л.Ізовітовою. У розміщеному на сайті зверненні голови НААУ мовилося про те, що при перевірці правильності ведення ЄРАУ радами адвокатів регіонів Національна асоціація адвокатів установила
факти неповноти, неточності й некоректності відомостей у базах даних першого рівня, які вносять адміністратори. Оскільки такі некоректно введені відомості не можуть бути підтверджені адміністратором другого рівня, вони не вносилися до ЄРАУ. Чи стабілізувалася ситуація зараз?
Судячи з інформації, обнародуваної заступником голови НААУ Валентином Гвоздієм під час засідання Ради адвокатів, станом на кінець грудня 2013 р. до реєстру внесено 26436 адвокатів (приблизно 60% від загальної кількості). У Чернівецькій області свої дані в базі підтвердили 100% адвокатів — це 587 чоловік, у Черкаській — 95% (547 з 575). Серед аутсайдерів такі області, як Київська — 51,2% (2636 із 5153), Луганська — 49,2% (575 з 1132), Хмельницька — 45,7% (395 з 865). Причому ситуація, що склалася в останній, цілком закономірна, адже там і досі не зареєстрована рада адвокатів.
забезпечує РАУ. При цьому, за словами В.Гвоздія, хоча спочатку побоювалися, що при обробленні всіх даних, отриманих від адвокатів, доведеться зіткнутись із серйозними труднощами, їх вдалося подолати, і тепер особливих проблем з веденням ЄРАУ немає.