flag Судова влада України

У Верховному Суді України відбулася зустріч з екс-Головою Верховного Суду Австрійської Республіки та Надзвичайним і Повноважним Послом Австрійської Республіки в Україні

07 березня 2014, 09:13

Голова Верховного Суду подякував високим гостям за їхнє прагнення надати Україні моральну і професійну підтримку у непростий для держави час, наголосивши на тому, що Україна й наразі має щире прагнення до євроінтеграції, і в цьому сенсі її зусилля ставатимуть ще більш наполегливими. Зрозуміло, зауважив далі Ярослав Романюк, що на цьому шляху були і позитивні кроки, і очевидні помилки, були і є питання дискусійні. Тому, на переконання Голови Верховного Суду України, професійний обмін досвідом, слушні поради міжнародних експертів і колег сьогодні надзвичайно важливі.

У свою чергу пані Ірмгард Грісс зазначила, що з радістю прийняла пропозицію пана Посла взяти участь у фахових консультаціях в Україні, оскільки завжди щиро вболівала за становлення її як демократичної держави й утвердження в ній міжнародних стандартів правосуддя.

Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Гайм наголосив на важливості консолідації зусиль усіх міжнародних інституцій, зокрема, Ради Європи та ОБСЄ задля надання Україні необхідної допомоги, налагодження співпраці у новому форматі. Принагідно пан Посол нагадав, що Австрійська Республіка до травня 2014 року головує у Комітеті Міністрів Ради Європи.

У ході зустрічі сторони детально обговорили можливості подальшого реформування судової системи в Україні, розширення повноважень Верховного Суду України як найвищого судового органу держави, підвищення довіри до суду. Оскільки, за словами Ярослава Романюка, довіра до суду є обов’язковою умовою для ефективного функціонування судової системи, то ініціювання урядом України відповідного законопроекту є своєчасним і актуальним. Приємно, зазначив Голова Верховного Суду, що автори законопроекту дослухалися до зауважень Верховного Суду щодо необхідності виваженого підходу до запропонованої атестації та люстраційної перевірки суддів судів загальної юрисдикції і формування Спеціальної комісії, яка здійснюватиме її, за міжнародними стандартами. У ній не має бути політиків і представників органів виконавчої влади, підкреслив Ярослав Романюк, а більшість мають становити судді, обрані самими ж суддями.

Значну увагу на зустрічі було приділено також питанням підготовки професійних суддів. Досвід Австрійської Республіки, про який розповіла пані Ірмгард Грісс, може бути корисним і для України, оскільки базується на безпосередньому стажуванні кандидатів у судах (упродовж трьох років) й можливості усвідомлення ними за цей час високої відповідальності за прийняті рішення.

Ярослав Романюк наголосив також на необхідності дотримання Україною європейських стандартів і при призначенні суддів на адміністративні посади, відповідно до яких процедура такого призначення є прерогативою органів суддівського самоврядування.

На завершення зустрічі її учасники висловилися за подальше розширення співпраці у двосторонньому форматі, зазначивши, що подібні фахові обговорення важливі і для представників країн сталої демократії, якою є, зокрема, й Австрійська Республіка, і для України, демократичний шлях розвитку якої розпочався лише понад двадцять років тому.

У зустрічі також взяли участь начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар та керівник прес – служби Людмила Момот. Переклад забезпечував референт–перекладач Посольства Австрійської Республіки в Україні Олександр Ковальчук.