flag Судова влада України

Відбулося засідання керівного комітету Проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні»

23 квітня 2014, 14:32

У рамках проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» (далі Проект), що впроваджується за фінансового сприяння Уряду Данії, відбулося засідання керівного комітету, на якому представлено звіт Проекту за минулий рік та обговорено план діяльності на 2014 рік.

Одним із пріоритетних завдань зазначеного Проекту РЄ є підвищення ефективності системи кримінальної юстиції в Україні відповідно до європейських стандартів.

У заході взяли участь основні партнери Проекту, представники Проекту з Ради Європи, зокрема, Голова Директорату з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Крістос Джіакумопулос, спеціальний радник Генерального Секретаря Ради Європи Йорен Шокенбрук, а також Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Данія в Україні Мерете Юль.

Від Верховного Суду України у засіданні керівного комітету взяли участь суддя Судової палати у кримінальних справах Богдан Пошва та начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар.

Виступаючи на зібранні, Богдан Пошва поінформував присутніх про прийняті Пленумом Верховного Суду України пропозиції Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо розділу «Правосуддя».

Запропоновані зміни значною мірою враховують реалії української дійсності, наголосив суддя Верховного Суду України, і спрямовані на побудову ефективної судової влади європейського зразка.

Адже внаслідок судової реформи 2010 року найвищому судовому органу країни як суду четвертої інстанції відводилась другорядна роль у судочинстві, чого немає в жодному верховному суді будь-якої країни Європи, зауважив Богдан Пошва. Верховний Суд України було позбавлено можливості формувати касаційну практику і постановляти остаточне судове рішення в національній системі правового захисту.

Запропонований Пленумом Верховного Суду України перехід до триланкової системи функціонування судової влади з поверненням Верховному Суду касаційних повноважень на засадах обов’язковості правової позиції при вирішенні конкретної судової справи як судового прецеденту, є переходом не тільки до європейських стандартів, а й до принципів здійснення правосуддя в США та Канаді, зазначив Богдан Пошва.

Суддя Верховного Суду України висловив сподівання, що запропоновані зміни після їх законодавчого прийняття дадуть змогу судам, правоохоронним органам і суспільству в цілому піднятися на той рівень правової культури, який є передбачуваним через його правову визначеність. І це, безумовно, оцінять громадянське суспільство, юридична спільнота, бізнес та іноземні інвестори.

На сьогодні суттєвим недоліком забезпечення єдності судової практики Верховним Судом України, підкреслив Богдан Пошва, є підстави перегляду захисту прав особи тільки нормами матеріального права без оцінки дотримання судами першої та апеляційної інстанцій (а не тільки касаційного суду) норм процесуального права.

Водночас, наголосив доповідач, обов’язковість рішення Верховного Суду України, на зразок рішення Конституційного Суду України та Європейського Суду з прав людини, має бути підставою для перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанцій з питань застосування норм матеріального і процесуального права як за нововиявленими обставинами.

Запропоновані Пленумом Верховного Суду України конституційні і законодавчі зміни, зокрема, й обов’язковість судового рішення Верховного Суду України, сказав на завершення виступу Богдан Пошва, значною мірою забезпечать відкритість і прозорість судової системи; правову визначеність і передбачуваність судового рішення, його наукову обґрунтованість; реальне зниження рівня корупції в судах та правоохоронних органах; зниження кількості справ-клонів у судах та зловживання правом на оскарження; визначення стандартів підготовки нових суддів, підвищення кваліфікації працюючих суддів, чіткі умови їх дисциплінарної відповідальності.